«На крилах фантазії»

Рекомендаційний список літератури для підлітків 10-15 років



   
ББК 91.9:84.4УКР
Н 12

Даний рекомендаційний список літератури знайомить із найкращими творами перших українських письменників-фантастів та сучасних фантастів, які написані для підлітків, середнього та старшого шкільного віку.

Список пронумеровано, подано в алфавітному порядку та поділено на дві частини за віковою ознакою: для дітей 10-12 років та для підлітків 13-15 років. До кожного твору є анотація, вибірково короткі відомості про автора. Дане видання містить список статей із періодичних видань, а також список Інтернет-ресурсів, присвячених українській фантастиці.

Розраховано для підлітків та керівників дитячим читанням.

Підготувала: Чащина В.М.
Комп’ютерний набір і верстка: Чащина В.М.
Відповідальна за випуск: Чіка В.Д.

Тираж: 20 пр.

© Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва

Література мрії та передбачення

   

"Фантастика – література мрії і передбачення, яка вчить читачів мислити неупереджено й парадоксально, вільно й розкуто, прагнути самовдосконалення, готуватися до співжиття з людьми великодушними, високодуховними, мудрими" – так висловився про цей літературний жанр відомий український фантаст Олесь Бердник.

Що ми знаємо про цей жанр літератури? Коли він зародився?

Світ фантастики прийшов до нас із глибини віків — разом з міфами, епосом, сагами, легендами, казками, усною народною творчістю.

Фантастика (від грецьк. phantastike – здатність уявляти) – вид художньої творчості, в якому описуються чарівні, незвичайні або малоймовірні події та явища. Виділяють такі види фантастики:

– наукова фантастика (дається близьке до наукового пояснення);

– "чиста" фантастика;

– бойова і пригодницька фантастика;

– альтернативна історія і географія;

– фентезі (використовуються міфологічні і казкові мотиви, чарівна фантастика);

В свою чергу ці види поділяються на підвиди. Наприклад, серед творів фентезі виокремлюють:

– героїчне фентезі;

– гумористичне фентезі;

– темне фентезі;

– дитяче фентезі та інші.

У той час як терени європейської культури один за одним збагачують світові бестселери, якими захоплюється весь світ, а деякі з них стають так званими "настільними книгами", про українську фантастику та фентезі ми знаємо дуже мало, або навіть взагалі не знаємо нічого. Чому? Невже за всю історію ми не мали жодного гідного фантаста? Мали. І маємо.

В Україні жанр фантастики почав інтенсивно зароджуватися в 1920-х роках. Перші фантастичні твори вийшли з-під пера таких українських письменників як В.Винниченко, М.Трублаїні, Ю.Смолич, В.Владко та ін. Їхніми творами, а також творами О. Тесленко, О.Бердника, В.Забірко зачитувалися наші бабусі, дідусі, батьки.

Сьогодні в Україні творять як професійні фантасти (Марина та Сергій Дяченки, Генрі Лайон Олді, Володимир Арєнєв…) так і початківці. Всі вони об’єднуються в клуби, творчі майстерні, об’єднання тощо.

Тож, якщо ти, юний читачу,
хочеш познайомитися з творами українських фантастів,
готовий до фантастичних подорожей, то хутчіш переходь на наступну сторінку!

Малюнок Володимира Куша


10-12 років

1. Дімаров, Анатолій. Друга планета. Три грані часу / А. А. Дімаров ; післяслово М. Ф. Слабошпицький, іл. Т. Л. Кудиненко, обкл. С. М. Железняк. – К. : Школа, 2006. – 304 с. : іл. – (Світ неймовірних пригод).

Знаний український письменник, лауреат Шевченківської премії, мандрівник і природолюб Анатолій Дімаров написав багато серйозних і проникливих оповідань, повістей та романів з глибин життя українського народу.

Та є в нього ще низка цікавих і своєрідних творів для дітей та юнацтва – казки, пригодницькі, фантастичні повісті. Через неймовірні, часом екстремально небезпечні, а часом веселі пригоди й випробування герої науково-фантастичних повістей "Друга планета" та "Три грані часу" проникають у безмір минулого і майбуття людства, Космосу і, певна ж річ, – людської душі… І саме це робить ці повісті цікавими й привабливими ось уже для кількох поколінь юних читачів.

2. Павленко, Микола. Окуляри для розуму : наук.-фантаст. оповідь : для серед. шк. віку / М. Павленко ; худож. М.С. Пшінка. К. : Веселка, 1998. – 126 с. : іл.

"Окуляри для розуму" – науково-фантастичний твір про дивовижні мандрівки безмежною загадковою країною електромагнітних полів – Е-М-Понією. "Чорні діри", переміщення за допомогою електромагнітних сигналів, штучний розум, який є своєрідним центром управління життєдіяльністю планети.

Автор сприймає і вивчає довколишній світ очима допитливого хлопчика Максима, гострий розум якого осяяний його доброю, романтичною і окриленою душею.



3. Потаніна, Ірина Сергіївна. Відьма-недоучка : роман-фенезі для підлітків, дітей серед. та ст. шк. віку / І. С. Потаніна. – К. : Зелений пес, 2008. – 408 с. – (Зоряний гість).

У будь-якому класі двієчник – звична річ. І нічого дивного, не всім же бути відмінниками. І навіть те, що нездарою, ледащом і недоучкою цього разу виявилося уперте дівчисько – таке теж трапляється.

Але якщо таке уперте недолуге дівчисько згадується в Пророчій Відьмацькій Книзі як проводир повстанців, які скинуть чарівний уряд, аби захопити владу й заволодіти світом, – це вже не іграшки. Чи може, хтось думає інакше?




4. Філ., Євген. Вбивство на міжпланетнику : [наук.-фантаст. повість : для серед. шк. віку] / Є. Філ. ; худ. Б. А. Ухін. – Х. : Ранок : Веста, 2004. – 144 с.: іл. – (Мільйон пригод).

Коли на борту величезного міжпланетного корабля-бази відбувається трагедія, юний практикант – юнга, відповідальний за трюми, – виявляється єдиною людиною, яка викликає довіру капітана. Але чи сталося вбивство? Чи просто двоє збожеволіли та вирішили вивчити ближче загадкову Гравіполосу? Відповідь на це можна дати, тільки опустившись на загадкову планету, в проміні якої, наче в лещатах, стиснута космічна база. Чи вдасться школяру врятувати вчених і корабель? Чи хоча б вижити?




5. Філ., Євген. Планета павука : фантастична повість. Оповідання : [для мол. та серед. шк. віку] / Є. Філ. ; худ. Б. А. Ухін. – Х. : Ранок : Веста, 2004. – 144 с. : іл. – (Мільйон пригод).

Чи зазнавав ти коли-небудь аварії у відкритому космосі?! Або залишався сам на сам із підступними розумними шестиногами на незнайомій планеті?! Усе це довелося пережити звичайній тринадцятирічній дівчинці Юрі…

Як врятувати команду й повернутися додому? Як поводитися з роботами-шестиногами?.. Склади разом із астронавткою курс пілота космічного модуля – й жодні неприємності не захоплять тебе зненацька. Познайомившись із відчайдушною Юрі, шкодливим Ігорком, кмітливим Вітьком та веселим Стасиком, ти напевно впізнаєш у них своїх однокласників.



6. Чумарна, Марія. Лумпумчик : [для мол. та серед. шк. віку] / М. І. Чумарна ; худ. О. Мазур. – Львів : Апріорі, 2008. – 132 с.: іл.

Якщо ви хочете пізнати найпотаємніші "секрети" нашої планети, здійснити фантастичні мандрівки у часі і просторі, а головне – знайти мудрого і надійного друга, – прочитайте цю книжку. Бо сатурнівець Лумпунчик і ваш ровесник Василь Ігнатенко поведуть у світ неймовірних пригод, допоможуть відкрити для себе власні чарівні можливості.




7. Ющук, Іван. Троє на Місяці : граматико-фантастична повість : [для дітей серед. та ст. шк. віку] / І. Ющук. – К. : Грані-Т, 2010. – 240 с.

Як можна поєднати граматику і фантастичні пригоди юних українців на Місяці? Виявляється, зі скрутного становища й у космосі можна вийти переможцем, коли дбати про друга і пам’ятати про силу рідного слова.





13-15 років

8. Арєнєв, В. Зобразіть мені рай / В.Арєнєв. – К. : Грані-Т, 2009. – 144с. – (Українська майстерня фантастики).

Один рух, один погляд – і світ готовий вивернутися й показати тобі всі таємниці життя… Якщо ви готові до цього, тоді вам варто прочитати книгу молодого (але вже досвідченого) письменника Володимира Арєнєва. До речі, у 2004 році на «Євроконі» він був визнаний кращим молодим автором України. Хтозна, – можливо, саме ця книга стане для Вас тією точкою відліку, після якої починається неймовірне?..

Відкрийте для себе нове ім'я Олеся Бердника (1926–2003) — одного із найвизначніших українських письменників другої половини ХХ сторіччя.

Твори Олеся Бердника — це інтелектуальне мистецтво, якого так бракує сучасному читачеві. Його герої живуть за законами Всесвіту, де панують Добро, Любов, Гармонія і Краса. Ознайомтесь з деякими із його книг.


9. Бердник, Олесь. Вибрані твори / О. Бердник ; худож. оформ. С. І. Лук’яненко. – К. : Книга , 2007. – 352 с.

У романі “Зоряний корсар” молодий криміналіст Григір Бова несподівано стає учасником фантастичних подій. Перед ним постає захоплююча і мінлива панорама інопланетного життя, сповненого гострих космічних конфліктів. До збірки увійшла також повість “Мати” – зворушливий монолог космонавта перед польотом у далекі світи.




10. Бердник, Олесь. Камертон Дажбога : казковий роман-феєрія / О.Бердник. – К. : Укр. Письменник, 1996. – 471 с.

Фантастична феєрія "Камертон Дажбога" містить у собі дві книги: роман "Зоряний Корсар" (1971) та його продовження "Камертон Дажбога" (1995).

Об’єднавши дві праці, розрив між якими чверть століття, автор запрошує читача спробувати розв’язати складний вузол людського Буття та відшукати шлях до астероїда Свободи…




11. Бердник Олесь. Лабіринт Мінотавра : повісті : для серед. та ст. шк. віку / О. Бердник ;худож. Д.Заруба — К. : Веселка, 1990. — 407 с.

До цієї збірки увійшло три повісті. Повість-легенда “Лабіринт Мінотавра” розповідає про прекрасне і трагічне життя Гіпатії — жінки-вченого, оригінального мислителя, математика, астронома ІV століття.

В центрі другої повісті — “На вогні святому спалимо розлуку” — життя й пригоди праслов'янського хлопця Зореслава, що шукає “живу воду”.

Третя повість “Хто зважиться — вогняним наречеться” — знайомить читача з юними сміливцями, які летять до далеких світів.




12. Бердник Олесь. Пітьма вогнища не розпалює... : психоаналітична феєрія / О. П. Бердник. — К. : Укр. письменник, 1993 — 303 с.

Роман охоплює минуле, сучасне й прийдешнє Землі: епоху трипільської культури, період формування Січі Запорозької, ХХ вік з аналізом феномена Гітлера й Сталіна, і ХХІ з його футурологічними колізіями. В книзі використано автобіографічний матеріал.






13. Бердник, Олесь. Покривало Ізіди :повість-легенда : для серед. і ст. шк. віку / О.Бердник ; худож. В.І. Заруба. – 2-ге вид. – К. : Веселка, 1988. – 156 с. : іл.

Піфагор... Що про нього знають школярі окрім знаменитої теореми? Дуже мало. А тим часом, життя старогрецького філософа і математика була бурхливим і драматичним. В молодості Піфагор вирушив подорожувати світом у пошуках розгадки таємниці буття. Відвідав легендарний у той час Єгипет, побував у загадковій Індії, Вавилоні.

Про життя Піфагора, який народився як припускають, в 580 році до н. е., збереглася жменька історичних фактів і багато легенд. Автор книги, використовуючи як факти, так і легенди, передає і реальне життя того часу, і фантастичні припущення. Тому книга і називається повість-легенда.

Якби існував символічний читацький формуляр найпопулярніших науково-фантастичних книг, то до нього неодмінно були б записані твори Володимира Владка (1900–1974) – одного з родоначальників української радянської наукової фантастики.

Відштовхуючись від величезної кількості життєвих спостережень, володіючи енциклопедичними знаннями в різних галузях науки, Володимир Владко створив свій неповторний світ, вигаданий і реальний водночас. Бо це світ, де мрія і дійсність крокують поруч.




14. Владко, Володимир. Сивий Капітан. Агронавти Всесвіту : романи : для серед. та ст. шк. віку / В.М. Владко ; вступ. слово В.Я. Бурбона ; худож. Г.В.Малаков. – К. : Веселка, 1990. – 687 с. : іл.

Юний читач має щасливу нагоду познайомитися з двома романами Володимира Владка. Захоплюючі за своїм сюжетом, вони полонять щирістю, духовністю, чистотою, наснажують мрією про високе й прекрасне, вчать мужності і радості життя, показують поезію і романтику наукових досліджень. Хай окремі епізоди в них дещо спрощені, наївні, написані в дусі того часу, коли жив автор, хай не всі наукові передбачення письменника підтвердилися на практиці, — в цих книгах пульсує справжнє життя.

"Сивий Капітан" – науково-фантастичний роман про трагічну долю справжнього вченого в країні, де панує фашистська диктатура.

Роман "Агронавти Всесвіту" льотчик-космонавт Павло Попович назвав "букварем космонавтики", бо письменнику-фантасту вдалося спрогнозувати ситуацію, пов’язану з невагомістю. З цього твору ти довідаєшся про подорож сміливців-космонавтів на планету Венеру.


15. Денисенко, Олександр. Межник, або Всесвітнє Свавілля : [роман : для серед. та ст. шк. віку], Ч. 1. На грані світла й тіні / О. Дени- сенко. – К. : Грані-Т, 2010. – 176 с. : іл.

У видимому світі світле неможливе без темного. І той, хто бачить межу між світлозорим і посутенілим і готовий нею іти, приведе тебе, юний читальнику, до Світіні — світа над світом.

Тільки там чекають на тебе дива. Тільки там ти дізнаєшся, хто такий Межник і кого він повинен збороти, щоб не згасло світло і не вмерла темрява.


Марина і Сергій Дяченки — це не просто сімейний та письмен- ницький дует, це явище, особлива планета в сучасному всесвіті фан- тастики та фентезі.

Знамените письменницьке подружжя дебютувало романом-фентезі "Брамник" (1994), за який отримали премію Єврокону-96.

Марині і Сергію належать 118 авторських книжок (включаючи перевидання і переклади), загальним накладом більше 1 мільйона примірників.

Марина та Сергій Дяченки — володарі багатьох міжнародних літературних премій у галузі фантастики, свого часу їх було визнано найкращими фантастами Європи.


16. Дяченки, Марина та Сергій. Брамник / М. та С. Дяченки. – К. : Зелений пес, 2005. – 288 с. – (Світи Марини та Сергія Дяченків).

За все в житті доводиться платити, в тому числі – за нерозсудливі юнацькі жарти. І ціна буває зависокою навіть для чарівника. Руал Ільмарранен – талановитий та честолюбний маг – покараний за гордощі. Спочатку перетворений на звичайнісінький вішак, а потім, позбавлений магічного дару, приречений на вічні мандри. А тим часом біля дверей цього світу чатує невідома, але небезпечна Третя сила, впустити яку може лише загадковий Брамник…



17. Дяченки, Марина та Сергій. Зло не має влади : [роман-фентезі для підлітків та молоді, дітей серед. та ст. шк. віку : пер. з рос.] / М. та С. Дяченки. – К. : Зелений пес, 2008. – 408 с. – (Зоряний гість).

Чорні часи як і чорні думки бувають у всіх. Сарана, яка взяла в осаду Королівство, кочівники та чудовиська, некромант, що сходить на трон… І є тільки три доби, запобігти катастрофі. І знову школярка бере в руки перевірений посох Мага доріг та стає на шлях. Адже від неї залежить доля Королівства. Чорні часи як і чорні думки минають.



18. Дяченки, Марина та Сергій. Ключ від королівства : [роман-фентезі для підлітків та молоді, дітей серед. та ст. шк. віку : пер. з рос.] / М. та С. Дяченки. – К. : Зелений пес, 2008. – 408 с. – (Зоряний гість).

Потрапити в Королівство легко. Піти мандрувати дорогами, захищаючи себе й супутників від небезпек, – просто. Повернутися додому – лише один крок. Часом лише один крок відокремлює зраду від помилки, вірність від боягузства, стриманість від байдужості, а сумнів від заздрості. Один крок до трону. Який крок зробиш ти?



19. Дяченки, Марина та Сергій. Королівська обіцянка : [роман-фентезі для підлітків та молоді, дітей серед. та ст. шк. віку : пер. з рос.] / М. та С. Дяченки. – К. : Зелений пес, 2008. – 392 с. – (Зоряний гість).

І зовсім це не важко – вибрати по одному принцу кожній принцесі. Навіть, якщо принцес – п’ять? Навіть, якщо в Королівстві зовсім немає заморських принців? Їх просто ніде взяти! Виходить, можна втратити назавжди королівство? Як же виплутатись з такої ситуації?



20. Дяченки, Марина та Сергій. Крило / М. та С. Дяченки ; пер. з рос. І. М. Андрусяк, О. Буценко, худ. Т. Ніколаєнко. – К. : Грані-Т, 2008. – 232 с. : іл. – (Українська майстерня фантастики).

Збірка невеличких за обсягом творів відкривається новелою "Крило" – зворушливою історією першого підліткового кохання у замкненому квадраті бетонних багатоповерхівок.

Місто є і місцем дії, і одним із головних героїв наступної повісті "Підземний вітер". Про кохання між звичайним хлопцем Юстином та загадковою дівчиною Анітою йдеться й у наступній, фентезійній повісті "Господар колодязів".

Завершується книга невеликою гумористично-детективною повістю "Вітрильний птах".



21. Дяченки, Марина та Сергій. Спадкоємець : роман / М. та С. Дяченки. – К. : Зелений пес, 2006. – 368 с. – (Світи Марини та Сергія Дяченків).

Всі сім'ї щасливі однаково, зате нещастя у кожного своє. Здавалося б, у родині Егерта Солля усі нещастя залишилися позаду: завдяки шраму (роман "Шрам"), що довгий час спотворював вродливе обличчя, він знайшов себе справжнього, здобув любов красуні-дружини, виховав сина та доньку, відсунув примари минулого в забуття. Але одного вечора аматорська вистава мандрівного театру руйнує сімейне благополуччя, вибудуване роками. І за якусь мить рідний син виявляється виплодком смертельного ворога.



22. Дяченки, Марина та Сергій. Шрам : роман / М. та С. Дяченки. – К. : Зелений пес, 2006. – 336 с. – (Світи Марини та Сергія Дяченків).

Егерт Солль вбиває безневинну людину на очах таємничого Мандрівця. Останній, своєю чергою, теж витягає шпагу, але тільки для того, щоби поставити автограф на щоці Солля. Утім, шрам виявився непростим…






23. Завітайло, Тарас. Діти Праліса / Т. Завітайло. – К. : Наш час, 2007. – 120 с. – (Нове українське фентезі).


24. Завітайло, Тарас. Зброя вогню / Т. Завітайло ; худож. оформ. В. Кузнєцов. – К. : Наш час, 2006. – 143 с.: іл. – (Нове українське фентезі).

Книжки Тараса Завітала "Зброя вогню" та "Діти Пралісу" – дві частини однієї історії, що "як сіамські близнюки, сплелися в сюжетах і персонажах". Історії прості та невибагливі. Є велико зло, яке треба подолати, і є герої, здатні це зробити. До гурту "хороших" автор зібрав різношерсту компанію: козак-чарівник, гном, водяник, лісовик, мавка… У першій частині ("Зброя вогню") всі вони мають відвоювати чарівну шаблю, яку хоче відвоювати головний вампір Румунії. У другій частині ("Діти Пралісу") – команда має знищити страшнючого демона, що із самим Люцифером за панібрата.



Генрі Лайон Олді – колективний псевдонім письменників-харків'ян Дмитра Євгеновича Громова й Олега Семеновича Ладозького, складений з імен і прізвищ авторів. Виник він у 1991 р.

Після знайомства і недовгого спілкування у них виникла ідея писати разом. Так і виник творчий дует.

Стиль, що вийшов, довгий час не підлягав класифікації. Самі автори одного дня визначили жанр своїх творів як "філософський бойовик".



25. Олді, Генрі Лайон. Захребетник : [повість] / Г. Л. Олді. – К. : Зелений пес, 2008. – 272 с. – (Світи Генрі Лайона Олді).

Невловиме почуття, яке робить життя справжнім вирує на сторінках двох повістей Генрі Лайона Олді – “Захребетник” та “Снулль вампіра Реджинальда”, – зібраних під однією обкладинкою. Тут справжнім є все: неперевершене східне красномовство, приват-демонологи і скопці-арифмети, похмурі тіні Паленого Покляпця і радощі салону Бербері-ханум…



26. Олді, Генрі Лайон. Обитель героїв : [роман] / Г. Л. Олді . – К. : Зелений пес : Гамазин, 2005. – 512 с. – (Світи Генрі Лайона Олді).

Усе починається із розслідування обер-квізитором Всевидющого Приказу злочину, що стався у готелі "Обитель героїв". Виявляється, у справу вплутаний Чорно-Білий Майорат – місце, де раз на чотири роки розігрують боротьбу Світла та Темряви, – скоєний злочин порушує гармонійне співвідношення протилежних сил у Майораті, чим створює… звісно ж, небезпеку руйнування світу.



27. Олді, Генрі Лайон. Розповіді очевидців, або архів нагляду сімох : [для серед. та ст. шк. віку] / Г. Л. Олді ; пер. з рос. І. М. Андрусяк, худ. Я. Коломійчук. – К. : Грані-Т, 2008. – 160 с.: іл. – (Українська майстерня фантастики).

У світі шкідників – усе точнісінько так само, як і в звичайному. Та лише доти, доки не розкриються "воронячі баньки", або засмокче мановорот, або станеться якась інша приключка.

І тоді починаються пригоди – іноді кумедні, часом дивовижні, але неодмінно повчальні й хвацько виписані справжніми майстрами жанру фентезі.



28. Олді, Генрі Лайон. Шмагія : роман / Г. Л. Олді. – К. : Зелений пес : Гамазин, 2006. – 336 с. – (Світи Генрі Лайона Олді).

"Шмагія", вона ж "синдром хибної мани", вона ж "злам", захворювання вроджене, серйозне, невиліковне і аж ніяк не веселе як видно з багатьох наслідків…

Сюжет книги цікавий і захопливий. Історія про Андреа Мускулюса не залишає байдужими, доводиться переживати разом з героєм його пригоди.



29. Оксеник, Сергій. Лісом, небом, водою. Кн.1. Лисий : пригодницько-фантастичний роман / С. Оксеник ; худ. О. Міхнушов. – 2-е вид. випр. і доп. – К. : Коник, 2005. – 200 с.

Діти раз за разом проходять через випробування, які, якби не їхня сміливість та винахідливість, неодноразово могли би завершитися трагічно. Змальовані автором небезпеки – не просто вигадані, а взяті з самого життя. І лише від нас залежить, чи зможемо ми від них вберегтися. Події, зображені у творі Сергія Оксеника, відбуваються у далекому майбутньому. Настільки далекому, що ознаки деградації людства спершу сприймаються як характеристики якогось прадавнього часу.



30. Смолич, Юрій. Прекрасні катастрофи : повість : для серед. та ст. шк. віку / Ю. К. Смолич ; ред. серії та автор передм. О. Д. Гаврош. – К. : Грані-Т, 2010. – 112 с. – (Українська дитяча класика).

Далекого 1929 року з’явився фантастичний роман Юрія Смолича "Господарство доктора Гальванеску" – перша частина його трилогії "Прекрасні катастрофи".

Чудове володіння словом, насичена, барвиста мова, енциклопедичні знання, цікавий, карколомний сюжет – здавалося, цей письменник мав стати класиком фантастичної та пригодницької літератури, українським Жуль Верном чи Гербертом Уеллсом. Однак радянська система, особливо в 1930-х роках, невблаганно "ламала" найталановитіших, що відобразилось і на художній якості двох інших частин трилогії – письменник ніколи більше не писав у цьому жанрі. Але саме цей роман – навіть через майже століття по виходу у світ – продовжує цікавити юних читачів. Справдешня класика жанру!



31. Ходоси, Світлана та Юрій. Плуторановий зашморг : повість / С. В. та Ю.М. Ходоси ; худ. О. Керкін. – К. : Видавець Карпенко Вадим, 2005 (Букрек). – 145 с. : іл. – (Місто пригод).

"Плуторановий зашморг" – фантастична пригодницька повість про юних і набагато старших жителів планети Астер, життя яких не набагато відрізняється від нашого, земного. То хто ж вони, ті астеряни, що не зуміли вберегти свою планету від катастрофи? Наші нащадки?.. Чи наші предки?.. Хтозна, адже у тій катастрофі загинули не всі… У всякому разі автори потурбувалися про те, щоб їхній читач не дуже розслаблявся, узявшись за цю гостро сюжетну книжку.



Про українську фантастику на сторінках періодичних видань…


1. Березін, Ф. Глобальна машинерія : майстер фантастичних технотрилерів і відставний офіцер ракетних військ – про людину-гвинтик, вічні цінності і шляхи порятунку земної цивілізації / Ф. Бе- резін ; розмовляла Л. Салімонович // Україна молода. – 2008. – 27 верес. – С. 12.

2. Верховський, В. Українська фантастика: пошук себе : що таке українська фантастика. Чи можна говорити про неї, як про самодостатнє, самостійне та самобутнє явище? Чи конкурентоздатна вона? / В.Верховський // Дніпро. – 2010. – № 10-11. – С. 100-101.

3. Все життя шукати істину... : до 75-річчя від дня народження О.П.Бердника // Календар знамен. і пам'ят. дат. – 2002. – № 4. – С.82-85.

4. Громов, Дмитро. "Дуже шкода, що людство перехворіло космосом" / Громов, Дмитро, Ладиженський, Олег ; розмову вела С. Галаур // Урядов. кур'єр. – 2010. – 1 груд. – С. 19.

5. Губко О. Невтолена жага світових таємниць: Олесь Бердник як харизматична особистість / О. Губко // Дивослово. – 2002. – № 7. – С.45-49.

6. Дяченко, Марина. Майстер і Маринка : письменники Марина і Сергій Дяченки знають, як життя перетворити на фантастику / Дяченко, Марина, Дяченко, Сергій ; Лариса Салімонович // Україна молода. – 2007. – 23 листоп. – С. 20.

7. Жук, О. Останній том – це просто фантастика : [книгу "Покривало Ізіди" Олеся Бердника отримає кожна українська школа] / О. Жук // Україна молода. – 2010. – 21 жовт. (№ 196). - С. 11.

8. Іванченко А. Пікнік на узбіччі: фантастика в українському інтернеті / А. Іванченко // Друг читача. – 2006. – 14-28 квіт. – С.9.

9. Лінкевич, Л. Володимир Владко – "український Жюль Верн" : метеріали до проведення факультативного заняття / Л. Лінкевич // Укр. л-ра в загальноосвіт. шк. – 2011. – № 1. – С. 37-43.: фото.

10. Лінкевич Л. "Силою матерів тримається світ" : урок за повістю Олеся Бердника "Мати" / Л.Лінкевич // Всесвіт. л-ра та культура в навч. закладах України. – 2009. – № 6. – С. 37-40.

11. Логвіненко, Н. Вивчення творів сучасного українського фентезі на факультативних заняттях / Н. Логвіненко // Укр. л-ра в загальноосвіт. шк. – 2010. – № 12. – С. 23-27.

12. Логвіненко, Н. Від фольклорної фантастики до сучасного українського фентезі / Н. Логвіненко // Укр. л-ра в загальноосвіт. шк. – 2010. – № 11. – С. 36-40.

13. Логвіненко Н. Казка кличе у мандри...: урок-бесіда за фантастич. повістю О. Бердника "Хто зважиться – вогняним наречеться" / Н. Логвіненко // Укр. л-ра в загальноосвіт. шк. – 2005. – №2. – С. 26-31.

14. Логвіненко, Н. Українська фантастична проза : програма факультативного курсу для учнів загальноосвітніх навчальних закладів (філологічний напрям (профіль українсьокї філології)). 10-12 класи / Н. Логвіненко // Укр. л-ра в загальноосвіт. шк. – 2010. – № 5. – С. 38-46. : табл.

15. Трокай, А. Фантастика і фентезі в сучасній українській літературі / А. Трокай, // Бібл. планета. – 2010. – № 2. – С. 28-30. – Бібліогр.: с. 30.

16. Федоренко, А.П. Фантастика – любимый жанр молодежи / А.П. Федоренко // Шк. б-ка. – 2011. – № 1. – С. 31,32.



…та в Інтернеті


1. http://www.zhelem.com/ua/ – сайт української фантастики.

2. http://argo-unf.at.ua/ – «Агронавти Всесвіту» – сайт україномовної фантастики.

3. http://ufo-magazine.net.ua/ – сайт журналу "Український Фантастичний Оглядач (УФО)"

4. http://www.rusf.ru/marser/ – офіційний сайт Марини та Сергія Дяченків.

5. http://oldie.ru/ – офіційний сайт Генри Лайон Олди (Д. Громова та О. Ладиженського).

6. http://berdnyk.com.ua/ – офіційний сайт Олеся Бердника.