Популяризація української книги як чинник виховного впливу бібліотеки

(З досвіду роботи Закарпатської обласної бібліотеки
для дітей та юнацтва)


Сьогодні в Україні відбувається процес відродження національної культури. За таких умов актуальною проблемою для бібліотек, як і завжди, залишається прилучення дітей та підлітків до світової та української класики, сучасних авторів, оскільки незаперечною є роль книги у пробудженні національної самосвідомості в юних громадян, посиленні інтересу до української книги, потреби у поглибленні знань про свій народ, його традиції, звичаї, обряди.

Проведене дослідження “Читач ЗОДЮБ” показало, що користувачі бібліотеки здебільшого читають українську книгу за завданням школи. Бібліотечні працівники вбачають свою мету у розширенні кола читання, поглибленні читацьких інтересів, формуванні високих естетичних смаків шляхом прилучення до читання не “примусового”, а привабливого, цікавого, зробивши попередньо своєрідну “рекламу” книзі з тим, щоб поступово виховати у дитини потребу у читанні. За допомогою книги бібліотеки для дітей сприяють вихованню в юних читачів моральних устоїв, активної життєвої позиції, формуванню особистості в цілому. З цією метою ЗОДЮБ для своїх користувачів-дітей та підлітків влаштовує презентації окремих видань, літературні свята, ранки, вечори, ігри та вікторини.

Активно популяризується художня книга під час проведення Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги. Традиційним стало відкриття Тижня зустріччю читачів з письменниками та видавцями. В 2004 році вона пройшла під гаслом “Нас єднає книга” і супроводжувалась книжково-ілюстративною виставкою “Письменники Закарпаття – дітям”.Учні ЗОШ №6 на відкритті Тижня – 2004


Розмова за “круглим столом” об’єднала всіх, хто причетний до дитячої книги: читачів, авторів, видавців, книготорговців, біблотекарів. Ведуча дитяча письменниця, головний редактор ВАТ “Видавництво ”Закарпаття”, лауреат премії ім. Л. Українки Галина Малик, серед присутніх – головні редактори видавництв “Карпати”, “Гражда”, “Мистецька лінія”, письменниця і педагог Христина Керита.Творчими планами ділиться з читачами Г. Малик


Директор мережі книгарень “Вояж” Наталія Маєрчик подбала про те, щоб книжковий ярмарок, що відбувся в бібліотеці під назвою “Книжкові новинки для мами, бабусі й дитинки”, був цікавим, а бібліотека отримала чудові подарунки. Невимушена розмова всіх зацікавлених у книзі сторін торкнулась ювілею видавництва “Веселка”. На полицях книжкової виставки “Видавництву “Веселка” - 70” були представлені в динаміці книги різних років видання. Цікаво було почути думки спеціалістів про оформлення дитячої книги, мистецтво ілюстрації, якість друку. Програму Тижня завжди прикрашали літературні композиції, презентації нових книг. Під час проведення Тижня –2003 відбулась презентація книги “Сонечко в колисці” за участю головного редактора видавництва “Карпати” Б. Кушніра, письменника С. Жупанина, членів родини. Вже декілька поколінь виховуються на творах В. Ладижця, які були представлені на книжковій виставці “Сонечко в колисці – сонце у душі”.Презентація збірки В. Ладижця "Сонечко в колисці"


Цікаво пройшов під час урочистого закриття Тижня “Віват читач!” конкурс риторів “Всьому найкращому я зобов’язаний книзі”. Найкращі ритори, чий “спіч” про книгу найбільше сподобався присутнім, були нагороджені цінними призами – книгами від видавництв. До проведення Тижнів книги з кожним роком підключаються все більше громадських організацій, видавництв, просто любителів книги, вони стають справді ВСЕНАРОДНИМИ.В гостях у бібліотеки письменники Л.Повх, Х. Керита, головні редактори видавництв "Карпати", "Гражда", "Мистецька лінія"


Відзначення ювілейних дат українських письменників проходить в бібліотеці урочисто, за підтримки освітніх і громадських установ міста, обласної організації Спілки письменників України. Серед таких заходів – відзначення 200-річчя О. Духновича – літературний вечір “Вчений. Будитель. Громадянин”, літературний ранок “Серце віддаю дітям” – з нагоди 100-річчя Наталії Забіли, літературно-музичний вечір “Соло під Карпатським небом” до 60-річчя Юрія Шипа, літературний ранок "Я щедро буду всім вам щастя дарувати" – до 80-річчя В. Ладижця, театралізоване свято "Книжкова країна сонця і добра" – до 75-річчя В. Нестайка та інші.

До проведення літературних свят бібліотека залучає учнів шкіл міста, студентів Ужгородського училища культури, музичного училища, школи мистецтв.


Студенти Ужгородського училища культури на бібліотечному святі
з нагоди 100-річчя Наталії Забіли

Відзначення щорічних Шевченківських свят розпочинається напередодні дня народження Великого Кобзаря. Програма Шевченківських днів завжди різноманітна: цикли книжкових виставок “Поезія – безсмертний дотик до душі”, перегляд літератури “Всесвіт Шевченка”, літературна композиція “На перехресті музи і долі”, книжкові виставки “Світоч української культури”, “Геній правди, добра, милосердя”, літературне свято “Краса Шевченківського слова”, літературна вікторина “Знайомий і незнайомий Шевченко”, театралізований монтаж за творами Т. Шевченка "Дивний сон". Чудовим подарунком до 190-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка стала презентація книги “Закарпатці – лауреати Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка” (упорядник–викладач української мови і літератури – О. Скунць), що вийшла друком у видавництві “Ґражда”. Серед учасників – лауреат премії ім. Т.Г. Шевченка П. Скунць.

Захоплено сприйняли присутні виставку творів народного художника України, лауреата Шевченківської премії В. Свиди. Своєрідним гаслом засідання стали слова давньоримського класика: “Щасливий той, хто діло довіряє прийдешнім рокам і робить його новим для майбутніх поколінь”.

“Вчора була неділенька” – під такою назвою відбулась в бібліотеці презентація збірника народних пісень, текст і мелодії яких упорядкував і підготував до публікації к.філ.н. закарпатський письменник Іван Хланта.І. Хланта – завжди бажаний гість бібліотеки


З великим інтересом молодь сприйняла виступ збирача народної пісенної творчості Михайла Глюдзика, людини-пісні, одного з тих, хто зберігає для нащадків народні пісні у первинному вигляді.Людина-пісня Михайло Глюдзик


Прикрасою прем’єри книги став виступ читачів бібліотеки з музичною композицією, театралізований монтаж за змістом пісень збірки у виконанні студентів Ужгородського училища культури, виставка “однієї книги”. Присутні на заході фахівці – історики УжНУ високо оцінили значення книги для розвитку етнографії регіону та дали високу оцінку проведеній зустрічі.

Велику роль у пропаганді української книги відводить бібліотека читацьким об’єднанням. Заходи, що проводить гурток “Книголюб” для читачів середнього шкільного віку, спонукають звернутися до найкращих зразків української та зарубіжної літератури. В рамках роботи гуртка, враховуючи уподобання своїх маленьких читачів, бібліотека знайомить їх з високохудожніми творами вітчизняної фантастики. Яскравий приклад – презентації окремих книг, літературні подорожі по країні казок Галини Малик, театралізована вистава лялькового міні-театру “Теремок” “Пригоди Незнайки в країні Недоладії” та інші.

А літературна вітальня “Словоспів” гостинно запропонує читачеві відзначити у колі книголюбів та потенційних читачів визначні літературні події року.

Популяризація українських творів набула певної систематичності і професійності. Бібліотекою добре налагоджені координаційні зв’язки з викладачами шкіл, гімназій, вихователями дитячих садків. Саме для них та бібліотекарів області ЗОДЮБ видає методико-бібліографічні матеріали, методичні рекомендації, інструктивно-методичні листи на допомогу популяризації творів українських авторів. За останній рік методом комп’ютерного друку видано методико-бібліографічні матеріали “О.Духнович. Продовжувач традицій народних”, “Казковий світ дитинства Галини Малик”, “Людина щедрого таланту” – до 80-річчя від дня народження Володимира Ладижця, “Шляхами великої долі” – до відзначення 190-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.


З кожним роком розширюється коло громадських організацій, що співпрацюють з бібліотекою. Серед них: Закарпатська обласна організація ветеранів України, Закарпатське територіальне об’єднання ветеранів Афганістану, “Фундація регіональних ініціатив”, Центр соціальних служб для молоді, обласна організація Спілки художників України, крайове товариство “Просвіта”.

Підтримуючи тісні зв’язки iз засобами масової інформації, бібліотека запрошує кореспондентів місцевих газет “Новини Закарпаття”, “Молодь Закарпаття”, “Ужгород”; телебачення та радіомовлення на масові заходи, презентації нових надходжень з наступним висвітленням у ЗМІ, що служить рекламою бібліотеки, розширює коло читачів, шанувальників української книги.